Home 16-17 Competition Schedule

16-17 Competition Schedule

Day
Date
Name
Location
Friday 11/18/16 Northwest Suburban Conference Meet Blaine High School
Friday 11/18/16 Rochester Mayo Invitational Rochester Mayo High School
Saturday 11/19/16 Delano Invitational Delano High School
Saturday 11/19/16 Maple Grove Invitational Maple Grove High School
Saturday 11/19/16 Burnsville Invitational Burnsville High School
Saturday 11/19/16 Eagan Invitational Eagan High School
Saturday 11/19/16 Byron Showcase Byron High School
Monday 11/21/16 Mississippi 8 Conference Jazz Meet Saint Francis High School
Tuesday 11/22/16 South Suburban Conference Jazz Meet Rosemount High School
Tuesday 11/22/16 Metro East Conference Meet Hill Murray High School
Tuesday 11/22/16 Metro West Conference Kick Meet Robbinsdale Cooper High School
Monday 11/28/16 Mississippi 8 Conference Kick Meet Monticello High School
Tuesday 11/29/16 Central Lakes Conference Meet Alexandria High School
Tuesday 11/29/16 Metro East Conference Meet Henry Sibley High School
Tuesday 11/29/16 South Suburban Conference Jazz Meet Shakopee High School
Tuesday 11/29/16 Metro West Conference Jazz Meet Benilde St. Margarets High School
Thursday 12/1/16 Rochester City Meet Rochester Mayo High School
Thursday 12/1/16 Northwest Suburban Conference Meet Anoka High School
Thursday 12/1/16 Lake Conference Jazz Meet Edina High School
Saturday 12/3/16 Hutchinson Invitational Hutchinson High School
Saturday 12/3/16 Detroit Lakes Invitational Detroit Lakes High School
Saturday 12/3/16 New Ulm Cathedral Invitational New Ulm Cathedral High School
Saturday 12/3/16 Apple Valley Invitational Apple Valley High School
Saturday 12/3/16 Brainerd Invitational Brainerd High School
Saturday 12/3/16 Catholic Jamboree Totino Grace High School
Saturday 12/3/16 Hayfield Invitational Hayfield High School
Saturday 12/3/16 Forest Lake Invitational Forest Lake High School
Saturday 12/3/16 Shakopee Invitational Shakopee High School
Monday 12/5/16 Suburban East Conference Meet Roseville High School
Tuesday 12/6/16 Metro East Conference Meet South St. Paul High School
Tuesday 12/6/16 Metro West Conference Kick Meet Bloomington Kennedy High School
Tuesday 12/6/16 Minnesota River Conference Jazz Meet Norwood YA High School
Tuesday 12/6/16 South Suburban Conference Kick Meet Apple Valley High School
Wednesday 12/7/16 Tri-Metro Kick Meet Brooklyn Center High School
Thursday 12/8/16 Northwest Suburban Conference Meet Champlin Park High School
Thursday 12/8/16 Heart O’ Lakes Conference Meet Pelican Rapids High School
Thursday 12/8/16 Lake Conference Kick Meet Hopkins High School
Friday 12/9/16 Mid-State Conference Kick Meet Pierz High School
Saturday 12/10/16 Lakeville North Invitational Lakeville North High School
Saturday 12/10/16 Eastview Invitational Eastview High School
Saturday 12/10/16 Albany Invitational Albany High School
Saturday 12/10/16 Fridley Invitational Fridley High School
Saturday 12/10/16 Zumbrota Mazeppa Invitational Zumbrota Mazeppa High School
Saturday 12/10/16 Renville County West Invitational Renville County West High School
Tuesday 12/13/16 Metro East Conference Meet Tartan High School
Tuesday 12/13/16 South Suburban Conference Kick Meet Burnsville High School
Tuesday 12/13/16 Metro West Conference Jaz Meet Chanhassen High School
Tuesday 12/13/16 Mississippi 8 Conference Jazz Meet North Branch High School
Wednesday 12/14/16 Tri-Metro Conference Jazz Meet Columbia Heights High School
Thursday 12/15/16 Northwest Suburban Conference Meet Armstrong High School
Thursday 12/15/16 Lake Conference Jazz Meet Minnetonka High School
Thursday 12/15/16 Granite Ridge Conference Meet Albany High School
Thursday 12/15/16 Minnesota River Conference Kick Meet Belle Plaine High School
Thursday 12/15/16 Wright County Conference Meet New Prague High School
Friday 12/16/16 Frazee Invitational Frazee High School
Friday 12/16/16 ACGC Invitational ACGC High School
Saturday 12/17/16 Waconia Invitational Waconia High School
Saturday 12/17/16 Northwest Suburban Conference Championships Elk River High School
Saturday 12/17/16 Metro West Conference Championships Chaska High School
Saturday 12/17/16 South Suburban Conference Championships Rosemount High School
Saturday 12/17/16 Lake City Invitational Lake City High School
Saturday 12/17/16 Melrose Invitational Melrose High School
Saturday 12/17/16 BOLD Invitational BOLD Middle School
Saturday 12/17/16 Academy of Holy Angels Winter Jam AHA High School
Monday 12/19/16 Suburban East Conference Meet East Ridge High School
Tuesday 12/20/16 Metro East Conference Championships Simley High School
Tuesday 12/20/16 Willmar Invitational Willmar High School
Tuesday 12/20/16 Lake Conference Kick Meet Wayzata High School
Tuesday 12/20/16 Mississippi 8 COnference Kick Meet Big Lake High School
Friday 12/30/16 Plainview EM Invitational Plainview EM High School
Thursday 1/5/17 Rogers Invitational Rogers High School
Friday 1/6/17 UofM Best of the Best Show University of Minnesota
Friday 1/6/17 Southland Invitational Southland High School
Friday 1/6/17 Heart O’ Lakes Conference Meet Dilworth Glyndon Felton High School
Friday 1/6/17 LqPV Dawson Boyd Invitational Dawson Boyd High School
Saturday 1/7/17 Alexandria Invitational Alexandria High School
Saturday 1/7/17 Henry Sibley Invitational Henry Sibley High School
Saturday 1/7/17 Lakeville South Invitational Lakeville South High School
Saturday 1/7/17 Winona Invitational Winona High School
Saturday 1/7/17 Goodhue Invitational Goodhue High School
Saturday 1/7/17 Edina Invitational Edina High School
Monday 1/9/17 St. Cloud Area Meet Sauk Rapids Rice High School
Monday 1/9/17 Belgrade Brooten Elrosa Invitational BBE High School
Tuesday 1/10/17 Minnesota River Conference Jazz Meet Jordan High School
Wednesday 1/11/17 Tri-Metro Conference Championships Academy of Holy Angels High School
Wednesday 1/11/17 Suburban East Conference Championships Cretin Derham Hall High School
Thursday 1/12/17 Wright County Conference Meet Rockford High School
Thursday 1/12/17 Lake Conference Championships Eden Prairie High School
Thursday 1/12/17 Mid-State Conference East Jazz Meet Crosby Ironton High School
Friday 1/13/17 Central Lakes Conference Meet Willmar High School
Friday 1/13/17 Rochester City Meet Rochester John Marshall High School
Saturday 1/14/17 Mississippi 8 Conference Championships Chisago Lakes High School
Saturday 1/14/17 Anoka Invitational Anoka High School
Saturday 1/14/17 Rocori Invitational Rocori High School
Saturday 1/14/17 Hawley Invitational Hawley High School
Saturday 1/14/17 Cannon Falls Invitational Cannon Falls High School
Saturday 1/14/17 Belle Plaine Invitational Belle Plaine High School
Saturday 1/14/17 Rochester Century Invitational Rochester Century High School
Monday 1/16/17 MACCRAY Invitational MACCRAY High School
Thursday 1/19/17 Minnesota River Conference Kick Meet Waterville EM High School
Friday 1/20/17 Mid-State Conference Championships Pequot Lakes High School
Saturday 1/21/17 Wright County Conference Championships Holy Family Catholic High School
Saturday 1/21/17 Totino Grace Invitational Totino Grace High School
Saturday 1/21/17 3 Rivers Conference Championships Rushford Peterson High School
Saturday 1/21/17 Big 9 Conference Championships Rochester John Marshall High School
Saturday 1/21/17 Pelican Rapids Invitational Pelican Rapids High School
Saturday 1/21/17 Yellow Medicine East Invitational Yellow Medicine East High School
Saturday 1/21/17 Bloomington Kennedy Invitational Bloomington Kennedy High School
Saturday 1/21/17 Wayzata Invitational Wayzata High School
Monday 1/23/17 Minnesota River Conference Championship Randolph High School
Thursday 1/26/17 Granite Ridge Conference Meet Zimmerman High School
Friday 1/27/17 Heart O’ Lakes Conference Championship Hawley High School
Friday 1/27/17 Hiawatha Valley Conference Championships Triton High School
Saturday 1/28/17 Monticello Invitational Monticello High School
Saturday 1/28/17 Mounds View Invitational Mounds View High School
Saturday 1/28/17 Dover Eyota Invitational Dover Eyota High School
Saturday 1/28/17 Eastview Showcase Eastview High School
Saturday 1/28/17 Blaine Invitational Blaine High School
Saturday 1/28/17 Simley Invitational Simley High School
Saturday 1/28/17 New Prague Invitational New Prague High School
Saturday 1/28/17 Camden Conference Championships MACCRAY High School
Monday 1/30/17 New London Spicer Invitational New London Spicer High School
Thursday 2/2/17 Rochester City Meet Rochester Century High School
Thursday 2/2/17 Farmington Mini Meet Farmington High School
Saturday 2/4/17 Section 4A Wadena Deer Creek High School
Saturday 2/4/17 Section 2AA North Branch High School
Saturday 2/4/17 Section 3AA Waconia High School
Saturday 2/4/17 Section 4AA Rocori High School
Saturday 2/4/17 Section 2AAA Chanhassen High School
Saturday 2/4/17 Section 4AAA Forest Lake High School
Saturday 2/11/17 Section 1A Dover Eyota High School
Saturday 2/11/17 Section 2A Bloomington Kennedy High School
Saturday 2/11/17 Section 3A Montevideo High School
Saturday 2/11/17 Section 1AA Kasson Mantorville High School
Saturday 2/11/17 Section 1AAA Bloomington Kennedy High School
Saturday 2/11/17 Section 3AAA Bloomington Kennedy High School
Friday 2/17/17 Jazz State Dance Team Tournament Target Center
Saturday 2/18/17 Kick State Dance Team Tournament Target Center